Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny

...

 

SZKOLNY PROGRAM

 WYCHOWAWCZO – PROFILAKTYCZNY

 

 

Szkoły Podstawowej

im. Janusza Korczaka

w Libertowie

 

na lata 2017 -  2020

 

 

 
   

„Wychowawca, który nie wtłacza, a wyzwala,

nie ciągnie, a wznosi, nie ugniata, a kształtuje,

nie dyktuje, a uczy, nie żąda, a zapytuje,

przeżyje wraz z dzieckiem wiele natchnionych chwil […]”

                                                                                                             Janusz Korczak

 

 

 

I. PODSTAWA PRAWNA

  • Ustawa z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz.59).
  • Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej art. 48 ust. 1, art. 54 ust. 3-4, art. 70 ust. 1.
  • Program polityki prorodzinnej państwa z dnia 17.11.1998 r.
  • Konwencja o Prawach Dziecka, przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych z dnia 20 listopada 1989 r. (Dz. U. z 1991 r. Nr 120, poz. 526, z późn. zm., art. 33 ).
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r.w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 12 sierpnia 1999 r. w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego (Dz. U. z 1999 r. Nr 67, z późn. zm.) .
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 sierpnia 1996 r. w sprawie sposobu organizowania i prowadzenia działalności w zakresie promocji zdrowia psychicznego i zapobiegania zaburzeniom psychicznym (Dz. U. Nr 112, poz. 537).
  • Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. Nr 35, poz. 230 i ost. zm. z 25 czerwca 2002 r. Dz. U. Nr 84, poz. 763).
  • Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 maja 1998 r. w sprawie przeciwdziałania i zwalczania zjawisk patologicznych wśród nieletnich.
  • Rezolucja Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 1 sierpnia 1997 r. w sprawie opracowania rządowego programu zapobiegania i eliminowania zjawiska wykorzystania seksualnego nieletnich (Monitor Polski Nr 50 poz. 476).
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2003 r. w sprawie szczególnych form działalności wychowawczej i zapobiegawczej wśród dzieci i młodzieży zagrożonych uzależnieniem (Dz. U. Nr 26, poz. 226).
  •  Ustawa z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. Nr 111, poz. 535).
  •  Ustawa z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. Nr 10, poz. 55).
  • Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. z 2010 r. Nr 33, poz. 178, z późn. zm.).
  • Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. z 2005 r. Nr 180, poz. 1493, z późn. zm.).
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. z 2017 r., poz. 1591).
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 lipca 2015 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz. U., poz. 1113).
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2015 r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii.
  • Koncepcja Pracy Szkoły oraz Statut Szkoły (ewaluowane na bieżąco zgodnie z rozporządzeniami MEN).
  • Szkolny Zestaw Programów Nauczania.
  • Kierunki polityki oświatowej państwa

 

 

II.WPROWADZENIE

 

Rodzice są pierwszymi wychowawcami swoich dzieci, nauczyciele wspomagają  ich wszechstronny i harmonijny rozwój, a uczeń akceptuje siebie i jest otwarty na drugiego człowieka.

 

Wychowanie to „wspieranie dziecka w rozwoju ku pełnej dojrzałości fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej i społecznej, które powinno być wzmac­niane i uzupełniane przez działania z zakresu profilaktyki dzieci i młodzieży” (art. 1 pkt 3 Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r.  Prawo oświatowe).

 

Profilaktyka to proces wspomagania człowieka w radzeniu sobie z trudnościami zagrażającymi prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu, a także ograniczenie i likwidowanie czynników blokujących i zaburzających zdrowe życie.

 

Profilaktyka winna wspomagać proces wychowania, a wychowanie tworzy integralną całość z wiedzą i kreowaniem umiejętności, poprzez które formuje się osobowość młodego człowieka. Nie wolno ich rozdzielać, gdyż wychowanie musi posiłkować się wiedzą, w której zapisane jest doświadczenie.

 Wychowanie młodego pokolenia jest zadaniem rodziny i szkoły, która w swojej działalności musi uwzględniać wolę rodziców, ale także i państwa, do którego obowiązków należy stwarzanie właściwych warunków wychowania. Zadaniem szkoły jest ukierunkowanie procesu wychowawczego na wartości, które wyznaczają cele wychowania i kryteria jego oceny. Wychowanie ukierunkowane na wartości zakłada przede wszystkim podmiotowe traktowanie ucznia, a wartości skłaniają człowieka do podejmowania odpowiednich wyborów czy decyzji. W realizowanym procesie dydaktyczno-wychowawczym szkoła podejmuje  działania związane z miejscami ważnymi dla pamięci narodowej, formami upamiętniania  postaci i wydarzeń z przeszłości, najważniejszymi świętami narodowymi i symbolami państwowymi.

 

Program Wychowawczo - Profilaktyczny Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Libertowie opracowany został na podstawie przeprowadzonej diagnozy obszarów problemowych, dostosowany do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb naszego środowiska lokalnego, z uwzględnieniem wszystkie treści i działań o charakterze wychowawczym  i profilaktycznym zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, w tym w szczególności:

1)wprowadzanie uczniów w świat wartości, w tym ofiarności, współpracy, solidarności, altruizmu, patriotyzmu i szacunku dla tradycji, wskazywanie wzorców  postępowania i budowanie relacji społecznych, sprzyjających bezpiecznemu rozwojowi ucznia (rodzina, przyjaciele);

2)wzmacnianie poczucia tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej, regionalnej i etnicznej;

3)formowanie u uczniów poczucia godności własnej osoby i szacunku dla godności innych osób;

4)rozwijanie kompetencji, takich jak: kreatywność, innowacyjność i przedsiębiorczość;

5)rozwijanie umiejętności krytycznego i logicznego myślenia, rozumowania, argumentowania i wnioskowania;

6)ukazywanie wartości wiedzy jako podstawy do rozwoju umiejętności;

9)wspieranie ucznia w rozpoznawaniu własnych predyspozycji i określaniu drogi  dalszej edukacji;

10)wszechstronny rozwój osobowy ucznia przez pogłębianie wiedzy oraz zaspokajanie i rozbudzanie jego naturalnej ciekawości poznawczej;

11)kształtowanie postawy otwartej wobec świata i innych ludzi, aktywności w życiu społecznym oraz odpowiedzialności za zbiorowość;

12)zachęcanie do zorganizowanego i świadomego samokształcenia opartego na umiejętności przygotowania własnego warsztatu pracy;

13)ukierunkowanie ucznia ku wartościom

 

Chcemy, aby nasza szkoła była bezpieczna, panował w niej klimat sprzyjający pracy uczniów i nauczycieli. Dążymy do tego, aby nasi uczniowie byli kulturalni, odpowiedzialni, komunikatywni, kreatywni i empatyczni, aby panowało poczucie przynależności do grupy (klasy, szkoły), którą łączą więzi koleżeństwa i przyjaźni.

Program zakłada spójność działań wychowawczych rodziny i szkoły oraz integralność wychowania z nauczaniem. jest przeznaczony jest do realizacji przez wychowawców klas podczas godzin z wychowawcą we współpracy z nauczycielami wszystkich przedmiotów,  pedagogiem, psychologiem, pielęgniarką szkolną i pozostałymi pracownikami szkoły, w zależności od stanu zasobów, potrzeb klasy oraz przy współpracy z rodzicami środowiskiem lokalnym.

 

III.  DIAGNOZA OBSZARÓW PROBLEMOWYCH

                Nasza szkoła liczy obecnie  202    uczniów. Do szkoły uczęszczają dzieci w wieku 6 do 13 lat.  Zależy nam, aby uczniowie prezentowali określone postawy, a na terenie naszej szkoły i poza nią czuli się bezpiecznie i darzyli pracowników szkoły zaufaniem. Istotne jest, aby praca wychowawcza  i profilaktyczna przynosiła efekty w postaci dojrzałych na miarę wieku uczniów zachowań oraz wzrostu świadomości uczniów i ich rodzin w zakresie profilaktyki i umiejętności rozwiązywania problemów dzieci i młodziezy.

Główne problemy wymagające rozwiązania poprzez działania profilaktyczne: 

  • Podniesienia świadomości w zakresie unikania ryzykownych zachowań w grupie rówieśniczej,
  • Wpływ używania substancji energetyzujących, dopalaczy, narkotyków, alkoholu oraz palenia papierosów na zdrowie i życie,
  • Rozpoznawanie sygnałów świadczących o zagrożeniu związanym z zażywaniem narkotyków.
  • Różne formy cyberprzemocy – talking,
  • Kwalifikacja prawna niektórych zachowań i czynów oraz odpowiedzialność prawna nieletnich za popełniane czyny.
  • Konsekwencje prawne związane z posiadaniem czy też zażywaniem narkotyków.
  • Wzajemna odpowiedzialność za bezpieczeństwo w grupie rówieśniczej – co robić w sytuacjach kryzysowych.
  • Wpływ właściwego odżywiania, bezpiecznej aktywności fizycznej i higieny osobistej  na rozwój intelektualny i fizyczny dzieci i młodzieży.

 

IV.  SYLWETKA ABSOLWENTA SZKOŁY

 

Absolwent naszej szkoły:

  • Prezentuje postawę świadczącą o szacunku dla wartości, w tym ofiarności, współpracy, solidarności, altruizmu, patriotyzmu i szacunku dla tradycji, wskazywanie wzorców  postępowania i budowanie relacji społecznych, sprzyjających bezpiecznemu rozwojowi ucznia
  • Jest przygotowany do podjęcia nauki w szkole ponadpodstawowej.
  • Jest odpowiedzialny, zna swoje prawa i obowiązki.
  • Ma poczucie  tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej, regionalnej i etnicznej.
  • Ma szacunek dla symboli narodowych, zna historię i kulturę Ojczyzny, regionu.
  • Jest przygotowany do podejmowania i realizacji zadań indywidualnych  i zespołowych.
  • Umie dokonywać wyborów i odmówić w sytuacjach presji rówieśniczej.
  • Ma poczucie własnej wartości i godności.
  • Zna i stosuje zasady i normy współpracy, zachowania się w grupie.
  • Jest tolerancyjny i gotowy do niesienia pomocy starszym, słabszym i niepełnosprawnym.
  • Rozumie potrzebę uczenia się i własnego doskonalenia, rozwija swoje zdolności  i umiejętności.
  • Dba o higienę osobistą, otoczenie i zdrowe warunki życia.
  • Nie używa alkoholu, dopalaczy, narkotyków i innych niebezpiecznych substancji.
  • Przyjmuje postawę asertywną względem osób oferujących środki odurzające, substancje psychotropowe, środki zastępcze, nowe substancje psychoaktywne
    i inne niosące ryzyko negatywnych konsekwencji dla zdrowia psychicznego
    i fizycznego.
  • Wie do kogo się zwrócić o pomoc w sytuacji wyżej wymienionej.
  • Zna i stosuje zasady moralne.

 

 

V. UCZESTNICY PROGRAMU WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNEGO   SZKOŁY

 

Współodpowiedzialni za wszechstronny rozwój osobowości ucznia są wszyscy uczestnicy programu:

 

Rodzice:

 

  • mają prawo do wychowania zgodnie z własnymi przekonaniami religijnymi

            i moralnymi, jeśli nie są one w sprzeczności z prawami dziecka;

  • znają i akceptują program wychowawczy proponowany przez szkołę;
  • wspierają dziecko we wszystkich jego poczynaniach i zapewniają mu poczucie bezpieczeństwa;
  • wspierają wychowawców i nauczycieli w podejmowanych przez nich działaniach, służą wiedzą, doświadczeniem i pomocą;
  • aktywnie uczestniczą w życiu szkoły;
  • dbają o właściwą formę spędzania czasu wolnego przez dzieci;

Wychowawcy klas:

  • dbają o poczucie bezpieczeństwa i akceptacji ucznia w klasie;
  •  wspierają rozwój uczniów i usamodzielnianie się;
  • prowadzą dokumentację nauczania;
  • opracowują i realizują Program Wychowawczo-Profilaktyczny;
  • koordynują pracę wychowawczo - profilaktyczną w zespole klasowym;
  • dokonują rozpoznania sytuacji rodzinnej i osobistej ucznia;
  • podejmują działania w przypadkach przemocy wobec niego, zaniedbań opiekuńczych, ujawnionych nałogów;
  • wnioskują o objęcie pomocą psychologiczno - pedagogiczną uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych;
  • informują rodziców o proponowanych formach pomocy psychologiczno-pedagogicznej; integrują i kierują zespołem klasowym;
  • wykorzystują potencjał grupy do wspierania jej członków, oceniają zachowania uczniów;
  • wdrażają do samooceny postępów w zachowaniu, nadzorują realizację obowiązku szkolnego;
  • promują osiągnięcia klasy i pojedynczych uczniów;
  • inspirują pracę zespołową w klasie, przydzielają zespołom zadania na rzecz klasy, szkoły i środowiska oraz wspólnie oceniają stopień ich realizacji;
  • współdziałają z nauczycielami uczącymi w klasie;
  • współpracują z rodzicami; włączają rodziców w sprawy programowe i organizacyjne klasy;
  • współpracują z dyrekcją szkoły, pedagogiem, psychologiem i pielęgniarką;
  • współdziałają z instytucjami pracującymi na rzecz dziecka, policją, poradnią psychologiczno - pedagogiczną, sądami rodzinnymi;

 

 

Nauczyciele:

  • oddziałują wychowawczo na uczniów niezależnie od przypisanych im funkcji dydaktycznych;
  • odpowiadają za życie, zdrowie i bezpieczeństwo dzieci podczas pobytu w szkole, podczas wyjść i wyjazdów szkolnych;
  • udzielają pomocy w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych w oparciu o rozpoznane potrzeby uczniów, informują o potrzebach związanych z problemami w nauce   oraz o przejawianych zdolnościach;
  • wspierają swoją postawą i działaniami pedagogicznymi rozwój psychofizyczny uczniów, ich zdolności i zainteresowania;
  •  inspirują uczniów do twórczych poszukiwań, aktywności i samodzielności;
  •  kształcą i wychowują dzieci w duchu patriotyzmu;
  •  reagują na przejawy nietolerancji, dyskryminacji i innych negatywnych zachowań;
  •  dążą w swojej pracy do integracji zespołu klasowego, angażując w życie klasy wszystkich uczniów;
  • wspólnie z pedagogiem I psychologiem zabiegają o różne formy pomocy wychowawczej i materialnej dla uczniów, dostosowują wymagania edukacyjne    do specyficznych potrzeb ucznia;
  •  współtworzą atmosferę życzliwości i zrozumienia, budzą szacunek swoją wiedzą, kompetencją i postawą;
  • proponują uczniom pozytywne formy wypoczynku dostępne w szkole i poza nią;
  • realizują w toku pracy wychowawczej treści i cele programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły;

 

Uczniowie, Samorząd Uczniowski:

  • przestrzegają Szkolnego Kodeksu Postępowania Ucznia;
  • współorganizują imprezy i akcje szkolne;
  • znają i przestrzegają norm zachowania obowiązujących członków społeczności szkolnej;
  • akceptują innych uczniów i szanują ich prawa, wydają opinie w przypadku przyznawanych kar zgodnie ze Statutem Szkoły;
  • współtworzą społeczność szkolną i wykorzystują swe prawo do samorządności;
  • kierują swym rozwojem i stają się coraz bardziej samodzielni;
  • prowadzą zdrowy tryb życia i dbają o swoje środowisko;
  • mają szacunek do kultury, języka i tradycji narodowej;
  • uczestniczą w opiniowaniu dokumentów szkolnych (Statut Szkoły, Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny);

Pedagog szkolny, logopeda,  doradca zawodowy:

  • prowadzą badania i działania diagnostyczne uczniów, w tym diagnozują indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne uczniów w celu określenia przyczyn niepowodzeń edukacyjnych oraz wspierania mocnych stron uczniów;
  • diagnozują sytuacje wychowawcze w szkole w celu rozwiązywania problemów wychowawczych oraz wspierania rozwoju uczniów;
  • udzielają pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach odpowiednich do rozpoznanych potrzeb;
  • podejmują działania z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów dzieci;
  • minimalizują skutki zaburzeń rozwojowych, zapobiegają zaburzeniom zachowania oraz inicjują różne formy pomocy w środowisku szkolnym i pozaszkolnym uczniów;
  • inicjują i prowadzą działania mediacyjne i interwencyjne w sytuacjach kryzysowych;
  • pomagają rodzicom i nauczycielom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych możliwości, predyspozycji i uzdolnień uczniów;
  • wspierają nauczycieli i innych specjalistów w udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

 

VI.  NAJWAŻNIEJSZE CELE WYCHOWANIA I PROFILAKTYKI

1. Kształtowanie poczucia tożsamości narodowej, przynależności do społeczności szkolnej, lokalnej i regionalnej, świadomości swoich praw i obowiązków. Zaznajamianie z zagrożeniami bezpieczeństwa i zdrowia oraz uczenie prawidłowej reakcji na te zagrożenia.

2. Kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania, efektywnej współpracy, komunikowania się z rówieśnikami i dorosłymi. Wdrażanie do życia w społeczności szkolnej i w grupie rówieśniczej. Kształtowanie postaw, respektowanie norm społecznych i wychowanie do wartości.

3. Wspieranie rozwoju intelektualnego, przygotowanie do odbioru dóbr kultury i sztuki, upowszechnianie czytelnictwa, szanowanie dorobku narodowego przy jednoczesnym otwarciu się na wartości europejskie. Zapobieganie zachowaniom agresywnym.

4. Kształtowanie właściwych nawyków higienicznych i zdrowotnych, umiejętności dokonywania wyboru zachowań chroniących zdrowie własne i innych ludzi, propagowanie ekologicznego stylu życia. Motywowanie do zdrowego stylu życia.

5. Wspomaganie, w miarę posiadanych zasobów, wszechstronnego i harmonijnego rozwoju ucznia, z uwzględnieniem jego indywidualnej sytuacji. Zapewnienie mu bezpieczeństwa fizycznego, psychicznego i emocjonalnego. Wspieranie ucznia w procesie nabywania wiedzy, sprawności, postaw i nawyków, które zapewniają mu przygotowanie do racjonalnego i godnego życia oraz kontynuacji nauki na dalszym etapie.

 

VIII.  EWALUACJA

 

W ustaleniu czy realizowany program przynosi oczekiwane efekty, niezbędna jest jego ewaluacja. Należy więc kontrolować zarówno przebieg procesu, jak i osiągnięte wyniki. Proces powinien być kontrolowany przez bieżące monitorowanie, a uzyskane informacje wykorzystywane do modyfikacji samego programu.

 

Ewaluacja przeprowadzana będzie poprzez:

    • obserwację zachowań uczniów i zachodzących w tym zakresie zmian,
    • analizę dokumentacji,
    • przeprowadzanie ankiet, kwestionariuszy wśród uczniów, rodziców  i nauczycieli,
    • rozmowy z rodzicami,
    • wymianę spostrzeżeń w zespołach wychowawców i nauczycieli
    • analizę przypadków

Ewaluacja programu przeprowadzana będzie w każdym roku szkolnym.

 

IX.  USTALENIA KOŃCOWE

 

Za realizację Programu Wychowawczo-Profilaktycznego szkoły odpowiedzialni są wszyscy pracownicy Szkoły.

Dyrektor Szkoły czuwa nad prawidłowością jego realizacji.

Za realizację poszczególnych zakresów odpowiedzialni są nauczyciele zadeklarowani, bądź zaproponowani przez Dyrektora Szkoły.

Program Wychowawczo - Profilaktyczny Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka  w Libertowie na lata 2017- ? jest otwarty, może być modyfikowany w trakcie realizacji.  Program ten podlega monitorowaniu i ewaluacji.

W każdym roku szkolnym we wrześniu zostanie opracowany harmonogram działań   ( załącznik 1) zaplanowanych na dany rok szkolny w formie odrębnego załącznika i dołączony do Programu.

 

 

Program Wychowawczo - Profilaktyczny opracował zespół nauczycieli w składzie:

 

Marta Pałka

Izabela Książek

Dorota Topa

 

Program Wychowawczo- Profilaktyczny Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka   w Libertowie  przedstawiono i przyjęto uchwałą Rady Pedagogicznej w dniu  12.09.2017 i przekazano do konsultacji i uchwalenia przez Radę Rodziców w dniu 12.09.2017.

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Libertowie
    Ul. Jana Pawła II 43
    30-444 Kraków 55
    e-mail: sekretariat@splibertow.mogilany.pl
  • 12 270 30 33

Galeria zdjęć